Spor’da başarı

Spor bize sunulmuş armağan,

Sporun içinde iyi şeyler olduğu gibi kötü şeylerde vardır.

Yenmek kadar yenilmen in’de normal olduğu, önemli olanın ikisini bir arada yaşayabilmek, Kalbimiz; Kırılabilir, üzülebiliriz ve çok sevinebilirde.
Saha içinde ve dışında, sevineceğiz de, üzüleceğiz de coşacağız da, Bu olayları yaşarken, ne fazla üzüleceğiz ne de fazla sevineceğiz İşte o zaman spor da kazanmak yanımızda ki yerini alır.

Yenilgilerde suçlu aramayalım, galibiyetlerde kurtarıcı aramayalım, her neticeyi BİZ BİR BÜTÜN olarak düşünelim.
Düşünmeden söylenen her söz bir sonraki iyi veya kötü olaya açınılabilir.
Sporda, cesur olunup önüne çıkan her takımla cesurca baş edebileceğini düşünerek oynamak gerekir, Böyle bakıldığı zaman Futbol çok keyifli hale gelecektir.
Oynanan her maç her zaman aynı tempoda geçmeyebilir, Bazen beynimiz ayaklarımıza hükmetmeyebilir, O zaman Hüznü sevince dönüştürebilecek potansiyel içimizde var. Yeter ki onu görebilelim.
Düşünmemiz gereken hepimizin içinde var olan potansiyeli görmemek, onu kullanmamak pek işimize gelmeyen bilgiçlik, Herkes dönüp içine baksa o yeri görecektir.
Sonuçta Kazanan bizler olacağız.

Sportif başarı; Bedenen, zihinsen ve psikolojik performansların toplamıdır.
Başarı koşulları bilen ve uygulayan sporcu, idareci ve teknik adam başarılı olur.
Sadece maç sonucunu düşünmek, galip gelmeye çalışmak, sporcu ve teknik adamın doğru düşünmesi ve davranmasını engellediğinden, o takımın başarılı olma şansıda azaltıyor.

Sporcu sadece o an ki var olan zihinsel ve bedensel gücünü sahada sergilemeyi düşünmelidir. İnsanların beyni ve vücudu arasında iletişiminin var olduğu kesindir.
 

Hakeme sürekli itiraz edip, takım arkadaşına bağıran, takımın ve seyircinin moralini bozan, sporcu ve takımı, asla kazanamaz.
 

Başarılı sporcu mücadele etmeyi sever, oyuncu, sahada elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışırsa, oynadığı oyundan keyif alır, seyredenlere keyif aldırır.

Bir de taraftarın destekleri ile bütünleştiğinde başarısını da kimse engelleyemez. Olumsuz düşünmez, sadece sahada var olduğu anı düşünür, hata yapmaktan korkmaz, neşeli ve kendinden emindir.
 

Rakibin güçlü oluşu, maçın önemi ve seyircinin kötü tezahüratı nasıl olursa olsun, eğer sporcu kendi isterse performansını kimse etkileyemez.

Başarının ve başarıyı engelleyenin seyirciler ve hakem olmadığı yalnız kendisi olduğunu düşünmelidir.

Sahalarda tek rakibi vardır ,oda kendisidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir