Bugün 13 Aralık 2018 Perşembe
 • İstanbul7 °C
 • Çankırı-3 °C
 • Ankara-5 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  214,970
  %0.31
 • Dolar
  5,3628
  %0.19
 • Euro
  6,1011
  %0.33

Kadir EROĞLU

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TAŞ YAKASINDA SOLAN ÇİÇEK!

22 Ekim 2012 Pazartesi 01:28

O güzel insanlar, güzel atlara binip binip gitmeye devam ediyorlar.

İçlerinde acısı yüreğimizden hiç çıkmayacak, akrabalarımızın da olduğu, genci, yaşlısı, şehidi, hastasıyla onlarca insanı sonsuzluğa uğurladık bu yıl.

Her ölüm zordur, anlamlıdır ama bazı cenaze törenlerinde insan tabutun içindeki mevtanın sağlığında yaptıklarını anımsayınca daha bir burkulup, üzüntüsü daha bir katlanıyor.

Çankırı’nın sessiz kahramanı Hadi Gençer’i sonsuzluğa uğurlarken de aynı duygulara kapıldım.

Düşünceli kafamı yerden kaldırıp cenazeye katılanlara baktığımda,  Çankırı merkezden  Sumucak’a, Kızılcaköy’den Gölüce’ye, Beşpınar’dan Eskiahır’a kadar her yerden demiryolcu vardı içlerinde.

Bunlardan kaçını işe o başlattı, kaçına ekmek, kaçına meslek verdi diye düşündüm.

Bildiğim kadarıyla, Teknik Öğretmen Yüksek okulundan mezun olduktan sonra girdiği TCDD yolları bünyesinde Karabük, Çankırı ve Ankara’da çalışmış, hep de işin mutfağı diyeceğimiz üretim bölümlerinde yöneticilik yapmıştı.

Karabük ve Ankara’daki çalışma dönemlerini tam olarak bilemesem de, Çankırı Makas Fabrikasında ve diğer birimlerinde çalıştığı dönemleri çok yakından biliyor, şu anda kendisini ebedi yolculuğa gönderen insanların çoğunu onun işe aldığını iyi biliyordum.

İşe aldığı insanlar vasıfsız işçi olmamışlar hepsi de iyi birer meslek sahibi olmuşlardı. İşte Kurşunlu’dan Mustafa Karacameydan,  işte Beşpınar’dan Ali Ortatepe, işte Eskiahır’dan  Yahya Kaya, Enver Kaya, Naci Öz, DDY larında makinisttiler. Hasan Büyükpoyraz, İsmail Hakkı Yağlı, Turgut Uludağ, İsmail Uludağ  atölye yetkilisiydiler.

O, yetkisi içinde işe alacağı insanların hemşerileri olmalarını ister, ilk haberi hemşerilerine ulaştırıp, iş arayanları yanına çağırır, onları bir fabrikatörün fabrikasına işçi aldığı gibi sıkı denetimden geçirerek işe başlatırdı.

Ailesinden  getirdiği alçakgönüllülüğü ile sürdürdüğü yaşamında hiçbir zaman övgü beklemedi.

O tevazu içinde sessiz kahraman olarak yaşamaktan hoşlanıyor, yaptıklarının karşılığında insanların mutlu olmalarından haz duyuyordu.

Hadi Gençer memleketine hizmet verirken sadece insanları işe almakla yetinmiyor, Çankırı sanayisinin gelişmesine de büyük katkı sağlıyordu.

Her türlü olanağa sahip olmayan Çankırı sanayicisi üretimini yapmayı planladığı,  ürünün bir parçasını, bir ekipmanını yapmakta zorlandığı zamanlarda Hadi Gençer’e, başvuruyor, onun izniyle DDY fabrikasının mühendis ve  diğer olanakları ücreti karşılığında Çankırı sanayicisine hizmet veriyordu.

Kurşunlu gerek ülke yönetiminde, gerek il yönetiminde hizmet veren birçok insan yetiştirdi.

Büyük şair Tevfik Fikret’ten başlayacak olursak, Cumhuriyetin kuruluşunda Atatürk’ün en yakınında bulunarak sayısız hizmetler veren Refik Saydam, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinde bakan olarak görev alan Nurettin Ok, Nevzat Ayaz, milletvekili Nuri Çelik Yazıcıoğlu’nun yanında bürokrat olarak değerli hizmetler veren Necdet İpek, Recep Sağdıç, Bayram Bayrak, Mustafa Necati Onacak, Abdulhalik Renda, İsmail Hakkı Melan, Kazım Alpay gibi ilk anda aklıma gelen onlarca insanı sayabiliriz.

Bunların yaşayanlarına uzun ömürler dilerken, aramızdan ayrılanlara rahmet diliyorum.

Şimdi görevde olan iş adamı ve bürokratlarımızdan da bu büyüklerimizi örnek almalarını istiyorum.

Hadi Gençer’e yeniden rahmet dileyip, ışıklar içinde yat derken, adının Kurşunlu’nun bir cadde ya da mahallesine verilmesini gönlümden geçiriyorum.

Kurşunlu; 22.10.2012

Kadir EROĞLU

Bu yazı toplam 394 defa okunmuştur.
Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum eklendi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kurşunlu | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 218 18 18 / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA